Czym jest decyzja środowiskowa ?
Decyzja środowiskowa (lub decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach) określa ramy, w których możesz wykonać inwestycję (przedsięwzięcie), tak aby jak najmniej pogorszyć stan środowiska.
Wykaz przedsięwzięć, dla których wymagane jest uzyskanie decyzji środowiskowej został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
W rozporządzeniu w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko przedsięwzięcia dzielą się na takie, które mogą:
- zawsze znacząco oddziaływać na środowisko (dla których opracować należy raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko),
- potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (dla których opracować należy kartę informacyjną przedsięwzięcia).
Urząd obowiązkowo przeprowadza ocenę oddziaływania na środowisko w przypadku przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko.
W przypadku przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, urząd do którego złożysz wniosek (wraz z kartą informacyjną przedsięwzięcia) zdecyduje, czy przeprowadzi ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
Jeśli urząd będzie przeprowadzał ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko to musisz przygotować i złożyć raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Raport wykonać może osoba, która ma wykształcenie lub doświadczenie zawodowe w zespołach przygotowujących raporty o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, wymagane zgodnie z art. 74a ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
Organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest:
- regionalny dyrektor ochrony środowiska,
- Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska,
- starosta,
- dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych,
- wójt, burmistrz, prezydent miasta.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie ma z góry ustalonego terminu ważności.
Termin obowiązywania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, został pośrednio uregulowany przez ustawodawcę, który wskazał, że złożenie wniosku lub dokonanie zgłoszenia (które powinny zostać poprzedzone DUŚ) następuje w terminie 6 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.
Warto podkreślić, że termin ten może zostać wydłużony do 10 lat.
Jak złożyć wniosek do Wójta Gminy Łaskarzew o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?
Wymagane dokumenty:
· wniosek
· karta informacyjna przedsięwzięcia
· pełnomocnictwo - w przypadku, gdy do reprezentowania siebie w postępowaniu wyznacza się pełnomocnika,
· dowód zapłaty opłaty skarbowej za wydanie decyzji
Opłaty:
· wysokość opłaty skarbowej wynosi: 205 zł.
· przypadku udzielenia pełnomocnictwa: 17 zł.
Czas realizacji:
Wydanie decyzji następuje w terminie ok. 4 - 5 miesięcy od dnia złożenia wniosku; w przypadku przedsięwzięć wymagających przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko okres oczekiwania jest dłuższy i zależny od dostarczenia kompletnego raportu o oddziaływaniu na środowisko. Odbiór dokumentów następuje osobiście bądź drogą pocztową, w zależności od indywidualnych preferencji wnioskodawcy.
Tryb odwoławczy:
Odwołanie od wydanej decyzji służy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Siedlcach za pośrednictwem Wójta Gminy Łaskarzew w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
Miejsce załatwienia sprawy:
Urząd Gminy Łaskarzew
ul. Rynek Duży im. Józefa Piłsudskiego 32,
08-450 Łaskarzew,
I piętro pokój nr 5 (sekretariat) lub za pomocą e-puap.
Sprawę prowadzi:
Dorota Paziewska
Referat Infrastruktury i Ochrony Środowiska, II piętro pokój nr 9,
tel. 25 68 45 024 w.17
Dni i godziny obsługi klienta:
poniedziałek - piątek w godz. 8:00-16:00
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko
Kto może wystąpić z wnioskiem/zainicjować sprawę:
Wnioskodawcą może być osoba fizyczna, osoba prawna, państwowa i samorządowa jednostka organizacyjna oraz organizacja społeczna. Wnioskodawca może działać za pomocą pełnomocnika.
Uwagi:
Wycofanie wniosku następuje poprzez złożenie pisma o wycofanie wniosku w Urzędzie Gminy Łaskarzew, za pomocą przesyłki pocztowej, za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ePuap.
Pliki do pobrania:
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach