Trening syren alarmowych „ALARM 2026”!
We wtorek 21 lipca 2026 roku, w godzinach od 7:00 do 19:00, na terenie całego kraju odbędzie się ogólnopolskie ćwiczenie „ALARM-26”. W jego trakcie wykorzystane zostaną systemy ostrzegania i alarmowania ludności, w tym syreny alarmowe. Jeżeli z przyczyn organizacyjnych lub technicznych ćwiczenie nie odbędzie się zgodnie z planem, zostanie przeprowadzone 22 lipca.
Co oznacza dźwięk syren?
- OGŁOSZENIE ALARMU – modulowany dźwięk syreny, trwający 3 minuty.
- ODWOŁANIE ALARMU – ciągły dźwięk syreny, trwający 3 minuty.
- Emitowane sygnały nie będą oznaczały rzeczywistego zagrożenia. Uruchomienie syren ma charakter wyłącznie szkoleniowy i jest elementem ćwiczeń organizowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Celem jest sprawdzenie sprawności systemów ostrzegania oraz obiegu informacji pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo ludności.
Co sprawdzają służby?
- Podczas ćwiczeń testowane będą między innymi:
- działanie syren alarmowych,
- przepływ informacji pomiędzy centrami zarządzania kryzysowego,
- współpraca służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo,
- możliwość przekazywania komunikatów ostrzegawczych dla mieszkańców.
Co powinni zrobić mieszkańcy?
APELUJEMY O SPOKÓJ!
Emisja sygnałów dźwiękowych ma charakter wyłącznie ćwiczebny. Usłyszenie syren nie wymaga od Państwa podejmowania żadnych działań. Prosimy o przekazanie tej informacji bliskim oraz sąsiadom, szczególnie osobom starszym i dzieciom, aby uniknąć niepotrzebnego stresu.
Ćwiczenie „ALARM-26” ma charakter ogólnopolski i zostanie przeprowadzone także na terenie gminy Łaskarzew, gdzie w ramach prowadzonych ćwiczeń, zostaną uruchomione syreny alarmowe zamontowane na budynku Zespołu Szkół w Izdebnie oraz przy strażnicy OSP w Dąbrowie.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!