Inscenizacja Bitwy pod Uścieńcem z 1863 roku
W niedzielę, 10 listopada, społeczność Gminy Łaskarzew z dumą obchodziła 161. rocznicę Bitwy pod Uścieńcem. Uroczystości upamiętniające to ważne wydarzenie miały miejsce w remizie OSP Uścieniec-Krzywda oraz na terenie leśniczówki Uścieniec, przyciągając licznych mieszkańców oraz zaproszonych gości.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 15:00 w remizie OSP, gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Krzywdzie zaprezentowali występ patriotyczny. W kolejnej części odbył się przegląd pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów gminnych szkół, członków Klubu Senior + oraz przedstawicieli lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich(KGW Grabina, KGW Uścieniec oraz KGW Krzywda).
Na wydarzenie przybyli m.in. senator RP Maciej Górski, . poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak oraz starosta powiatu garwolińskiego Iwona Kurowska. Wśród gości znaleźli się także przedstawiciele samorządu lokalnego oraz instytucji publicznych.
Wśród zaproszonych gości byli:
w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika przybył radny powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski, przewodniczący Rady Powiatu Garwolińskiego Norbert Wilbik, członek zarządu powiatu garwolińskiego Karolina Jamnicka-Kondej, wójt gminy Łaskarzew Marek Ziędalski, zastępca wójta gminy Łaskarzew Sylwia Szopa, prezes zarządu Instytutu Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica w Warszawie Krystian Jaworski, burmistrz miasta Łaskarzew Armin Tomala, burmistrz miasta Żelechów Krystyna Wieczorkiewicz, komendant powiatowy PSP w Garwolinie mł. bryg. Tomasz Biernacki, przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji ppor. Joanna Baranowska, przewodnicząca Rady Gminy Łaskarzew Marzena Getka, przewodnicząca Rady Miasta Łaskarzew Agnieszka Szczypek, oraz księża pracujący w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie, ks. prałat Edmund Szarek i ks. Jakub Wąsowski.
Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili również pracownicy Urzędu Gminy Łaskarzew, dyrektorzy szkół z gminy Łaskarzew, uczniowie szkół gminnych oraz towarzyszący im nauczyciele i rodzice, członkowie Klubu Senior +, poczty sztandarowe, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Łaskarzew oraz miasta Łaskarzew, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Uścieńca, Grabiny i Krzywdy oraz sołtysi z gminy Łaskarzew.
Po zakończonym przeglądzie pieśni patriotycznych artyści otrzymali pamiątkowe statuetki.
Po przeglądzie, głos zabrał Pan Krystian Jaworski, prezes Instytutu Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica, który opowiedział o wystawie przygotowanej z okazji rocznicy powstania styczniowego. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z eksponatami na tarasie, co stanowiło interesujące dopełnienie uroczystości.
O godzinie 16:30 uczestnicy wyruszyli w nocnym spacerze z pochodniami do pamiątkowego kamienia w miejscu dawnego dworu w Uścieńcu, nieopodal którego 10 listopada 1863 roku doszło do bitwy Powstańców Styczniowych z zaborcą rosyjskim.
O 17:00 odbyło się odsłonięcie i poświęcenie kamienia, podczas którego Tomasz Żurawski przybliżył zebranym historię bitwy pod Uścieńcem. Tablica na kamieniu została ufundowana przez Społeczność Gminy Łaskarzew oraz Nadleśnictwo Garwolin. W swojej przemowie Wójt Gminy Łaskarzew Marek Ziędalski podkreślił znaczenie pamięci o bohaterach, którzy walczyli o wolność Polski. Wójt Gminy Łaskarzew mówił: "Dziś społeczność gminy Łaskarzew w symboliczny sposób spłaca dług wdzięczności swoim bohaterom, którzy w obliczu nierównej walki sięgnęli za broń, by zrzucić kajdany obcej niewoli. Przeddzień Narodowego Dnia Niepodległości to dobry czas aby w zadumie pochylić głowę nad pokoleniami, które z bronią w ręku, czynem, słowem i piórem walczyli o niepodległość i trwałość polskiego narodu. (...) Wielką rolę w procesie dziejowym odzyskania niepodległości odegrali Powstańcy Styczniowi, którzy byli inspiracją dla kolejnego pokolenia, któremu przyszło wywalczyć i budować odrodzoną ojczyznę."
Kolejne punkty programu obejmowały Apel Poległych, salwę honorową oraz składanie wieńców pod pomnikiem przez przybyłe delegacje.
O godzinie 18 rozpoczęła się rekonstrukcja historyczna bitwy pod Uścieńcem z udziałem dwóch armat i grupy rekonstrukcyjnej przygotowana przez Grupę Projekt Historyczny "Konspiracja".
Po raz pierwszy mieszkańcy mieli okazję zobaczyć rekonstrukcję historycznego wydarzenia, jakim była Bitwa pod Uścieńcem. W 1863 roku wojska rosyjskie powstańcy styczniowi stoczyli bitwę na wzgórzu w okolicy dworu w Uścieńcu rzez oddział powstańczy ppłk. Józefa Jankowskiego ps. Szydłowski. Odział Jankowskiego był jednym z większych oddziałów powstańczych, wyróżniając się liczebnością i uzbrojeniem. Jankowski stoczył ponad 30 bitew i potyczek w większości zwycięskich. W naszej okolicy było to jedno z ważniejszych wydarzeń powstania styczniowego.
9 listopada Jankowski przekazał czasowo dowództwo nad oddziałem mjr. Józefowi Lenieckiemu.
W dniu 10 listopada około godziny 15.00 oddział powstańców złożony z około 1000 uzbrojonych powstańców, przybył do wsi Uścieniec i rozlokowały się we wsi jak i w dworze. Powstańcy zamierzali spędzić noc w Uścieńcu.
Mjr Leniecki nie spodziewał się Rosjan pod Uścieńcem, ponieważ otrzymał depeszę, że armia carska wyszła w przeciwną stronę.
Informacja zawarta w depeszy była nieprawdziwa, ponieważ po pół godzinie od strony Garwolina nadeszła kolumna wojsk rosyjskich składająca się z dwóch kompanii piechoty i 25 Kozaków pod dowództwem kpt. Szamina. Wójt Uścieńca i zarazem właściciel dworu prosił obie strony konfliktu, żeby nie przyjmować bitwy we wsi, która może zostać zniszczona, a rozegrać ją obok przyległego lasu oddalonego o dwie mile od wsi. w. Po dwóch godzinach wymiany ognia bitwę przerwały zapadające ciemności i padający deszcz. Po bitwie Rosjanie w swoich raportach podali, że nie mieli strat własnych, a powstańców było 200 rannych i poległych oraz siedmiu dostało się do niewoli.
Po 161 latach od tych wydarzeń, gmina Łaskarzew zorganizowała nawiązującą do tych wydarzeń uroczystość. Jej głównym elementem było widowisko, podczas którego odtworzono przebieg bitwy. Rekonstrukcja odbyła się jednak nie na górze, ale na polach przy dawnym dworze, gdzie mogło obserwować ją liczne grono widzów.
Dla wszystkich uczestników spotkania, na terenie leśniczówki przygotowano poczęstunek oraz ognisko z kiełbaskami i grochówką wojskową.
Uroczystości były realizowane dzięki dofinansowaniu z Biura "Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa", a także wsparcia lokalnych instytucji. Obchody w Uścieńcu były wyjątkową okazją, by w sposób pełen szacunku oddać hołd przeszłym pokoleniom, które walczyły o niepodległość Polski.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!